Zalety pieluch wielorazowych

Współczesne pieluszki wielorazowe nie mają nic wspólnego z tymi pieluszkami, których używały Twoja mama  czy babcia. Przede wszystkim pieluszki te wyposażone są w nowoczesne rozwiązania i materiały.  Specjalnie szyte ręcznie często na miarę aby były jak najbardziej wygodne dla dziecka i rodziców. Mogą oni zdecydować o wyborze materiałów, fasonów, rodzaju tak aby jak najlepiej zaspokajały potrzeby całej rodziny. Dodatkowo są zdrowe, ekologiczne, a mogą być również ekonomiczne. W świecie gdzie pieluszki jednorazowe zdominowały nasze życie, a wielorazowe ciągle kojarzą się nam jako te uciążliwe i przestarzałe. Wydaje się że nie ma alternatywy, a jednak nic bardziej mylnego! Współczesne pieluszki wielorazowe to temat, którym warto się zainteresować!

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat zalet pieluch wielorazowych. Zgłębienie tematu może stać się dla Ciebie inspiracją i pomóc w podjęciu decyzji dotyczących Twojego dziecka. Będą oparte nie tylko o utarte schematy ale również o wiedzę na temat dostępnych alternatyw.

Jakie są więc najważniejsze zalety pieluszek wielorazowych?

Zdrowie dziecka, a pieluszka wielorazowa.

Tak pieluchy wielorazowe po prostu są zdrowe dla Twojego dziecka. Ponieważ mają jasno określony skład. Przy pieluchach są metki które informują o składzie pieluszki i użytych materiałach.  Dzięki temu rodzice mogą świadomie zdecydować się jaki materiał będzie dotykał intymnych części ich dziecka przez pierwsze lata życia niemal całą dobę. 

Ciekawostka, spróbujcie ustalić skład pieluch jednorazowych po ich zakupie, nie znajdziecie informacji na opakowaniu!

Poza tym przy stosowaniu pieluch wielorazowych nie jest konieczna profilaktyczna pielęgnacja, nie trzeba codziennie używać maści, kremów czy pudrów.  Ryzyko odparzeń jest po prostu dużo mniejsze. Najczęściej odparzenia są jedną z przyczyn zmiany sposobu pieluchowania oraz używania pieluch jednorazowych. Dodatkowo używanie pieluch wielorazowych z wkładem bambusowym pozwala bardzo dokładnie poznać fizjologię Twojego dziecka. Kiedy sika, ile sika, jak pachnie mocz to są spostrzeżenia, które dostarczają informacji o zdrowiu. Może na co dzień nie są koniecznie ale w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy lub choroby mogą być bardzo cenne. Na przykład po zapachu moczu można określić czy dziecku zaczyna wyrzynać się ząb.

 

Pieluchy wielorazowe, a ekologia.

Ekologia – odpady.

Nie da się ukryć, że używanie pieluch jednorazowych to generowanie olbrzymiej ilości śmieci każdego dnia. W zasadzie kupując pieluchę jednorazową świadomie decydujemy się na kupno pieluszki, która zaraz znajdzie się na śmietniku. 

Średnio przez pierwsze 2 lata życia dziecko zużywa ok 6000 sztuk pieluch jednorazowych i pieluchy te zostaną na ziemi jeszcze przez ok 500 lat.

Można sobie wyobrazić, że pielucha, która dziś wylądowała w koszu na śmieci rozłoży się za życia Twojego praprapraprapraprapraprapraprapraprapraprapraprawnuka. Po drugiej stronie są pieluchy wielorazowe, których potrzeba ok 30 sztuk na cały okres pieluchowania. Następnie nasze pieluchy może używać kolejne dziecko i kolejne.  Tak do czasu kiedy pielucha będzie na tyle zużyta, że nie będzie mogła pełnić swojej funkcji. Jednak nawet wtedy można spróbować ją naprawić lub wykorzystać do stworzenia nowego produktu (z warstwy chłonnej można zrobić myjki, waciki kosmetyczne, z pulu – wkładki laktacyjne).

Ekologia – woda.

Pieluchy wielorazowe trzeba prać, dodatkowo płukać. Zużywana jest woda i to jest niezaprzeczalny fakt. Na pierwszy rzut oka można dojść do wniosku, że pod tym względem wielorazówki są nieekologiczne. Jednak biorąc pod uwagę cały okres pieluchowania czyli średnio 2 lata to wody do produkcji pieluch jednorazowych zużywa się więcej niż wody do produkcji pieluch wielorazowych wraz z ich praniem. Poza tym przy małym dziecku i tak prać trzeba niemal codziennie niezależnie jakich pieluch używasz więc piorąc pieluchy możesz dołożyć  inne ciuszki.

Czy pieluchy wielorazowe mogą być ekonomiczne?

To jest na pewno trudne pytanie, przede wszystkim dlatego, że jest niejednoznaczne i należy je doprecyzować. Nie można po prostu stwierdzić, który system pieluchowania jest droższy. Zależy to bowiem od bardzo wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj używanych pieluch (jednorazowych i wielorazowych) oraz koszt ich zakupu
  • częstotliwość i sposoby prania
  • czy pieluszki są nowe czy używane
  • za jaką kwotę i czy w ogóle będą odsprzedane
  • czy pieluchujemy jedno czy więcej dzieci
  • od budowy dziecka i jego fizjologii

Jednak możliwe jest pieluchowanie wielorazowe, które będzie tańsze niż jednorazowe.

Estetyka i design pieluszek.

Oczywiście to również jest temat bardzo subiektywny ponieważ mamy różne gusta. Jednak rynek pieluch wielorazowych jest w stanie zaspokoić zmysł estetyczny każdego rodzica. Ponieważ pełen jest wzorów, kolorów, faktur i materiałów, których w pieluchach jednorazowych nie znajdziecie. Bardzo często nowoczesne pieluszki wielorazowe pełnią funkcję części garderoby. Szczególnie u dziewczynek u których mogą wystawać spod letniej sukienki i ładnie ją uzupełniając. Dodatkowo można komponować zestawy ubranek, dodatków i pieluszek pasujących do siebie. To sprawia, że wielopieluchowanie nabiera w dzisiejszych czasach nowego wymiaru i może być piękną częścią garderoby naszej pociechy.

Szczęśliwe dzieciaczki

Pielęgnacja naszych pieluszek.

Pieluszka wielorazowa nigdy nie wygra z jednorazową pod względem wygody użycia. Jednak nadal większość osób myśli, że na pielęgnację pieluszek wielorazowych potrzeba bardzo dużo czasu. Ponieważ oprócz prania to jeszcze gotowanie i prasowanie, a to błąd. Przede wszystkim pieluszek wielorazowych nie trzeba prasować, a gotowanie i odkażanie załatwi za nas pralka i proszek. Dodatkowo do prania pieluszek wielorazowych można dorzucić inne rzeczy jak ciuszki, ręczniki, pościel, co wpływa na zmniejszenie zużycia wody i czasu. Dodatkowo dzięki temu można zdecydować się na początek na kilka sztuk bez obawy, że będzie trzeba puszczać prawie pustą pralkę.

 

Pieluszki wielorazowe i jednorazowe mają dokładnie takie same zadanie. Mają ułatwiać pielęgnację dziecka w okresie, kiedy nie potrafi ono samo kontrolować swojej fizjologii. Są one koniecznym elementem wyprawki dla zdecydowanej większości rodziców. Jeśli już wiesz, że i tak będziesz ich używać to warto świadomie podjąć decyzję jakie i jak będziesz to robić.

Przeczytaj też artykuł o pielęgnacji pieluch – Pranie, suszenie, przechowywanie pieluch

 

Sandra Karkoszka-Duda  – certyfikowany doradca pieluchowania

Tydzień Pieluchy Wielorazowej 

Z kodem  tpw2023  uzyskasz 10% rabatu na wszystkie produkty.