Pranie, suszenie, przechowywanie pieluch

Przechowywanie, pranie i suszenie pieluszek wielorazowych tylko odrobinę różni się od zwykłego prania ubrań, pościeli czy ręczników. Pomimo iż stosowanie pieluch jednorazowych jest na pewno szybsze (zakładasz, ściągasz i wyrzucasz). To cały proces „obsługi” nowoczesnych pieluch wielorazowych ani trochę nie przypomina tego sprzed lat. Najważniejsze zasady to wybrać odpowiedni proszek. Prać maksymalnie co 3 dni, w pralce na programie trwającym ok. 2 godziny w temp 60 st. C,  poprzedzając pranie płukaniem z wirowaniem. Do prania możesz dorzucić również ubrania, lub pościel czy ręczniki. Możesz również suszyć pieluchy w suszarce bębnowej. Brzmi nieźle, prawda? Dodatkowo nie jest to, ani trudne, ani skomplikowane.

Pranie pieluch wielorazowych

Do prania pieluch wielorazowych wystarczy tylko pralka. To ona zrobi za Ciebie całą robotę, a Twoim zadaniem będzie tylko jej odpowiednie załadowanie, a następnie wyładowanie. Proste jak zrobienie … prania 😊. Pieluchy z kosza lub worka najpierw umieszczasz w bębnie pralki. Uwaga jeśli trzymałaś je w worku zadbaj o to, aby pieluszki się z niego wysypały. Przed praniem zasadniczym należy zabrudzone pieluszki wypłukać i odwirować na maksymalnie 800 obrotów bez detergentu. Po wypłukaniu możesz dorzucić do bębna jasne ubrania, pościel, ręczniki lub inne wielorazowe produkty (ściereczki, myjki, ręczniczki).

Zapełnienie bębna powinno być w min. ¾ jego objętości ale nie upychaj prania na siłę. Wybór programu do prania zasadniczego zależy od pralki, temperatura prania to 60 st. Zaleca się aby pranie właściwe trwało ok. 2 godziny. Jednak jeśli twoja pralka ma programy trwające krócej i dłużej to wybierz ten trwający ponad 2 godz. Pralka powinna również pobierać dużą ilość wody (z tego względu programy typu Eco i syntetyki mogą się nie sprawdzić). Najczęściej wybieranym programem są te do bawełny lub dziecięce. Płukanie po praniu właściwym nie jest konieczne. Można je stosować przy nieco bardziej wrażliwej skórze dziecka albo trudno wypłukującym się proszku.

Przechowywanie brudnych pieluszek wielorazowych

Brudne pieluszki najlepiej przechowywać z dostępem do powietrza, aby nie były szczelnie zamknięte. Sprawdzi się tu zamykany kosz lub duży worek z materiału pul. Najwygodniej takie miejsce wygospodarować w łazience, w której jest od razu dostęp do wody. Jednak sprawdzi się również sypialnia, tym bardziej jeśli dziecko jest małe i karmione piersią. Kup mlecznych nie trzeba wcześniej usuwać z pieluszki ani ich dodatkowo płukać są one rozpuszczalne w wodzie.

Po rozszerzaniu diety lub przy karmieniu mlekiem modyfikowanym przed praniem należy usunąć (poprzez strzepnięcie i/lub wypłukanie) nieczystości stałe z pieluszki. Najlepiej robić to zaraz przed wrzuceniem do kosza/worka. Warto również zadbać o to, aby rozłożyć pieluszkę na części pierwsze tzn. wyciągnąć język, wkład. Napy w pasie pozostawić rozpięte, natomiast tych na długość nie trzeba specjalnie rozpinać. Wszystkie te czynności mają na celu sprawić aby podczas prania pieluszki składały się z jak najmniejszej ilości warstw. Tak by woda i detergenty łatwo ją omywały, a tym samym lepiej wypłukały nieczystości. Pieluszki mają być również na prawej stronie, nie ma potrzeby przewijania ich na lewą. Brudne pieluszki można przechowywać do 3 dni, czyli z maksymalnie taką częstotliwością należy je prać.

Detergenty używane do prania pieluch wielorazowych

Aby higienicznie wyprać pieluchy wielorazowe nie musisz zamawiać specjalnie dedykowanego proszku, który można kupić tylko przez Internet. Proszki, które nadają się do prania możesz  kupić w każdym sklepie, w którym jest chemia gospodarcza. Istotne jest aby był to proszek do białego prania, który ma w składzie związki wybielające na bazie tlenu 5%-15%. Jeśli dodatkowo ma w składzie TAED nie musisz używać dodatkowego odkażacza. Jeśli nie ma tego składnika, odkażacz będzie konieczny (najbardziej popularny jest Nappy Fresh lub MioFresh). Przykładowe ogólnodostępne proszki zawierające TAED to w zależności od rodzaju Ariel, Vizir, Bryza, Domol.

Ważne! Nie stosuj płynów do prania ani zmiękczających, kul i orzechów piorących oraz proszków domowej roboty. 

Suszenie pieluch wielorazowych

Pieluchy wielorazowe można suszyć zarówno tradycyjnie jak i mechanicznie. W suszeniu tradycyjnym warto zwrócić uwagę, aby wszelkie części pieluszki, które mają gumkę zostały powieszone tak aby nie naciągała się ona (dłużej posłuży). W zależności od dostępności miejsca można położyć pieluszki na suszarce, przewiesić przez 2 sznurki/druty, przypiąć za ucho i panel przedni lub za język. Niektóre typu pieluszek schną dłużej inne krócej, w trakcie suszenia możesz je przewinąć na lewą stronę. Staraj się robić to delikatnie ponieważ możesz uszkodzić materiał nieprzemakalny. Wszystkie części bez gumek warto również odpowiednio strzepnąć, tak jak wtedy gdy wieszamy koszulki. Nie zaleca się suszenia bezpośrednio przy źródłach ciepła lub na pełnym słońcu. Jednak słońce możesz zastosować w celu wywabienia plam (musisz jednak pamiętać, aby nie trzymać ich na słońcu do pełnego wysuszenia, to źle wpływa na materiał i gumki).

Co do suszenia w suszarce bębnowej najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Ogólne wytyczne wskazują aby zwrócić uwagę na temperaturę suszenia, która nie powinna przekraczać 60 st. Nowoczesne suszarki bębnowe nie przekraczają tej temperatury.  Niektóre pieluszki szczególnie, te które składają się z wielu warstw i gumek będą potrzebowały dosuszenia po suszeniu mechanicznym. Można te pieluszki dosuszyć tradycyjnie bądź ponownie włączyć suszenie mechaniczne, lecz pamiętaj, że takie suszenie nie jest obojętnie dla materiałów, które szybciej się niszczą. Warto to uwzględnić i odpowiednio zbalansować sposób prania i suszenia.

Składanie i przechowywanie czystych pieluszek

Twoje pieluszki są już czyste i pachnące świeżością? Pora przygotować je do założenia dziecku. Pieluszki możesz poskładać wcześniej tak, aby przy przewijaniu były już gotowe, ale równie dobrze możesz dobrać wkład i pieluszkę tuż przed przewinięciem. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, kiedy często zmieniasz chłonność pieluszki dobierając różne wkłady. Natomiast wcześniejsze przygotowanie pieluszek pozwala na sprawne przewinięcie malucha. Wiadomo, że czasem liczą się sekundy, kiedy dziecko leży spokojnie na przewijaku. Niektóre części pieluszek pasują tylko i wyłącznie do siebie. Wtedy również warto wcześniej je połączyć i mieć już przygotowane pod ręką. Przy składaniu pieluszek warto zwrócić uwagę, żeby przy wkładaniu wkładu lub języka do pieluszki nie uszkodzić paznokciami materiału nieprzemakalnego.

 A gdzie najlepiej przechowywać pieluszki? Tam gdzie będzie ci najwygodniej, może to być półka, szuflada w komodzie, szafka, pudła. Ogranicza cię tylko wyobraźnia i twoja sytuacja. Projektując taką przestrzeń warto od razu sobie ją podzielić tak, aby osobno były umiejscowione części chłonne na dzień i na noc, części nieprzemakalne, również dzienne i nocne, a także inne akcesoria. Porządek szczególnie na początku wielopieluchowania sprawi, że przewijanie będzie „czystą” przyjemnością.

Zakończenie

Odkąd zostałaś mamą pewnie zauważyłaś jak wiele tworzy się wokół Ciebie odpadów. Dziecko to ich prawdziwy generator. Otaczają Cię pieluchy jednorazowe, chusteczki, sole fizjologiczne, wkładki laktacyjne, podkłady do przewijania, patyczki do uszu. Nawet jeśli wcześniej nie zawracałaś sobie głowy ekologią to teraz nie sposób nie zauważyć tych worów jednorazówek codziennie wynoszonych na śmietnik. Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie chcesz takiego świata dla swojego dziecka, pełnego tych upchanych worków pieluch rozkładających się setki lat. Wtedy wybawieniem okazują się pieluchy wielorazowe, których pielęgnacja jak już wiesz nie jest ani bardzo czasochłonna ani trudna.

Sandra Karkoszka-Duda  – certyfikowany doradca pieluchowania

Tydzień Pieluchy Wielorazowej 

Z kodem  tpw2023  uzyskasz 10% rabatu na wszystkie produkty.