Kategorie
Odpieluchowanie Porady

Jak i kiedy odpieluchować dziecko?

Proces odpieluchowania

Odpieluchowanie to stresujący etap, nie tylko dla rodziców, ale też dla dziecka. Kiedy jest najlepszy moment, aby zacząć? Jak się przygotować? To najczęściej powtarzające się wątpliwości młodych rodziców. W tym artykule poznasz odpowiedzi na te, a także inne pytania.

 

 

Sygnały gotowości do odpieluchowania

Wiesz, że tych sygnałów wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii jest ponad 20! Najczęściej jednak jako ten pierwszy, który rodzice odczytują to sucha pielucha po drzemce. Świadczy ona o odpowiedniej wielkości pęcherza moczowego. Pozostałe, na które warto zwrócić uwagę to:

  • dziecko stabilnie siedzi,
  • dziecko komunikuje (niekoniecznie słowami) swoje podstawowe potrzeby,
  • przeszkadza mu pełna pieluszka lub pieluszka w ogóle,
  • szuka ustronnego miejsca, aby się załatwić,
  • jest zainteresowane korzystaniem z toalety przez rodziców lub rodzeństwo.

Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko przejawia oznaki gotowości do odpieluchowania, spróbuj ściągnąć mu pieluchę i pozwolić przez kilka dni biegać po domu bez niej. Zobaczysz, jak reaguje. Jeśli po kilku dniach wpadek nie ubywa, po prostu wróć do pieluszek i spróbuj za kilka miesięcy.

 

Kiedy odpieluchować dziecko?

Rzadko zdarza się, aby dziecko osiągnęło dojrzałość fizjologiczną przed 18 miesiącem życia. Jego układ nerwowy nie będzie w pełni rozwinięty, aby kontrolować pęcherz. W Polsce wskazuje się, że gotowość do odpieluchowania występuje najczęściej pomiędzy 18 a 36 miesiącem życia. Jeśli dziecko przejawia sygnały gotowości, to najbardziej popularnym okresem wybieranym przez rodziców do rozpoczęcia procesu odpieluchowania, jest lato po drugich urodzinach.

 

Pamiętaj że nie tylko dziecko powinno być gotowe do rozpoczęcia przygody z nocnikiem, ale również Ty oraz wszyscy domownicy. 

 

Jak się przygotować do odpieluchowania?

Nie tylko dziecko powinno być gotowe do rozpoczęcia przygody z nocnikiem, ale również Ty oraz wszyscy domownicy. To wielka zmiana dla całej Waszej rodziny.  Oto co możesz zrobić, aby się przygotować:

  • oswajaj dziecko z toaletą (jeśli jest ciekawe, co tam robisz, porozmawiaj z nim, a najlepiej po prostu zaproś do łazienki),
  • łatwiej rozpocząć proces późną wiosną lub latem, kiedy możesz założyć dziecku lżejsze ubranie,
  • przygotuj większą ilość majtek, spodni oraz … butów (tak, często dzieci moczą również buty),
  • zabezpiecz w domu kanapę, łóżka, fotele, fotelik samochodowy,
  • przygotuj w wygodnym miejscu mop, po który sięgniesz w przypadku wpadki,
  • przygotuj wygodne stanowisko przy umywalce, aby dziecko mogło swobodnie umyć ręce,
  • rozpocznij wtedy, kiedy masz na to przestrzeń, jesteś w dobrym stanie fizycznym i psychicznym, abyś mogła być wsparciem dla dziecka.

Akcesoria używanie przy odpieluchowaniu

Oczywistą sprawą jest nocnik. Wybierz w miarę niski, tak aby dziecko siedziało w odpowiedniej pozycji (kąt w kolanach ok 45°). Warto wybrać również nocnik turystyczny, który pomoże Ci w sytuacjach, kiedy będziecie poza domem. Możesz wspomagać się książeczkami, jeśli Twoje dziecko lubi ten rodzaj wsparcia. Dobrym rozwiązaniem są również majtki treningowe.

 

Majtki treningowe, a może pieluchomajtki?

Majtki treningowe to przydatny gadżet, który możesz używać na każdym etapie odpieluchowania. Na początku zminimalizują zmoczenie butów, a kiedy wpadki są coraz mniej obfite, będą chroniły spodnie. Sprawdzają się też przy odpieluchowaniu nocnym, kiedy dziecko budzi się za potrzebą, ale mięśnie pęcherza jeszcze nie potrafią skutecznie zatrzymać moczu.

Pieluchomajtki to majtki trenerki, do których możesz wpiąć wkład, który będzie pełnił funkcję chłonną. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby przejść na pieluszki wielorazowe. Natomiast dziecko jest u progu odpieluchowania, lub gdy pieluchują swoje dziecko wielorazowo, ale dziecko wyrosło ze swojego poprzedniego rozmiaru, a na odpieluchowanie jeszcze nie jest gotowe., choć już niewiele brakuje by je zacząć.

Zakończenie

Dobre przygotowanie siebie i dziecka do procesu odpieluchowania wiele ułatwia, jednak pamiętaj, że najważniejsze to działanie bez presji i nerwów. Twoje dziecko wcześniej, czy później się odpieluchuje, warto więc podejść do sprawy na luzie i z uwagą na potrzeby malucha.

 

Sandra Karkoszka-Duda  – certyfikowany doradca pieluchowania